„Bezpieczny Senior” – jak unikać oszustów

Od kilku lat plagą stają się oszustwa, których ofiarą padają najczęściej osoby starsze. Pomimo apeli oraz zdecydowanych działań policji zjawisko to nie słabnie, a co jakiś czas pojawiają się nowe „metody” wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Jednym z elementów przeciwdziałania oszustom jest zwiększanie wiedzy i świadomości osób starszych. We wtorek 14 czerwca 2022 roku odbyło się pierwsze z cyklu spotkań edukacyjnych dla seniorów – mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego zorganizowanych we współpracy Centrum Rozwoju Lokalnego i Stowarzyszenia „Osiedlowy Klub Aktywnych Seniorów”. Udział w wydarzeniu pod hasłem „Bezpieczny Senior” wzięło przeszło 20 osób. Spotkanie poprowadziła funkcjonariuszka  Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, starszy aspirant Maja Ćwik.

Celem prelekcji było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem oraz kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez policjantkę, seniorzy dowiedzieli się również na czym polega metoda „na policjanta” lub „na wnuczka”.  Grupą szczególnie narażoną na działanie oszustów są osoby samotne lub samotne zamieszkujące mieszkania czy posesje. Mundurowa wyjaśniła słuchaczom, jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się, jak należy zachować się w przypadku kontaktu bezpośredniego np. z fałszywym akwizytorem, „przedstawicielem” służb remontowych lub osobami usiłującymi namówić lokatora na skorzystanie z wróżb.

W ostatniej części spotkania poruszono temat aplikacji internetowej „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Słuchacze dowiedzieli się jak mogą korzystać z nich, aby móc osobiście przyczynić się do poprawy lokalnego bezpieczeństwa.  Uczestnicy prelekcji otrzymali ulotki informacyjne dotyczące przedmiotowego zagadnienia oraz gadżety, które zostały przekazane do działań profilaktycznych przez Starostę Ostrowieckiego.

 

To top