Raport z badania przedsiębiorczości w Polsce

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem z badania przedsiębiorczości opracowanym na podstawie danych z badań GEM za lata 2011–2021,
przeprowadzonych przez Global Entrepreneurship Research Association przy współpracy zespołów badawczych z poszczególnych państw świata.
W skład polskiego zespołu badawczego wchodzą: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Raport został opublikowany na stronie internetowej PARP (TUTAJ)

Raport zawiera kluczowe dane pokazujące jak kształtowało się postrzeganie przedsiębiorców przez polskie społeczeństwo, jak zmieniały się intencje do zakładania firm i rzeczywista aktywność biznesowa Polaków oraz jakie powody skłaniały ludzi do założenia biznesu lub wycofania się z prowadzenia go. Przytoczone zostały wyniki eksperckiej oceny warunków do zakładania firm. Warto zwrócić szczególną uwagę na rozdział dotyczący przedsiębiorczości kobiet i mężczyzn, który został wzbogacony o ocenę warunków do prowadzenia działalności przez kobiety. Ponadto można znaleźć dane na temat wpływu pandemii COVID-19 na poziom transformacji cyfrowej w polskich firmach, a także ciekawe wnioski dotyczące startupów.

Publikacja może okazać się pomocna w kreowaniu dalszej polityki wspierania biznesu przed podmioty publiczne, kierunki, w których to wsparcie należałoby realizować, a także w określeniu mniej i bardziej rozwojowych sektorów biznesowych w naszym kraju. Ma to szczególne znaczenie w kontekście uruchomienia nowej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich na lata 2021 – 2027.

Zachęcamy również do przeglądania strony PARP, gdzie znaleźć można aktualności dotyczące programów wsparcia przedsiębiorczości w Polsce, a także inne interesujące publikacje dotyczące stanu  przedsiębiorczości w naszym kraju.

GEM Polska 2022. Raport z badania przedsiębiorczości (pdf)

To top