O oszczędzaniu i planowaniu wydatków – warsztaty dla dzieci w MBP

Mądrość ludowa mówi, że oszczędności należy się uczyć od młodości. Nawyk oszczędzania jest jednym z podstawowych elementów planowania budżetu domowego i racjonalizowania swoich wydatków.

W wakacyjny piątek 21 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty pod hasłem: „Od kieszonkowego do budżetu domowego” zorganizowane przez Centrum Rozwoju Lokalnego, a uczestnikami były dzieci w wieku 7 – 10 lat.

To druga edycja wakacyjnych zajęć, które mają za zadanie nauczyć dzieci czym jest sztuka oszczędzania, jakie z niej płyną korzyści i jak wyrabiać w sobie nawyk oszczędności. W ubiegłorocznej I edycji wzięło udział ok. 30 dzieci, a same warsztaty spotkały się z dobrym przyjęciem i zostały wysoko ocenione przez rodziców.

Piątkowa grupa liczyła 10 dzieci, zajęcia poprowadziła Aleksandra Pastuszka – specjalista ds. obsługi inwestorów i przedsiębiorczości w CRL, a uczestników przywitał i wprowadził w tematykę zajęć Kierownik Działu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości – Łukasz Kot.

Warsztaty były okazją do tego, aby dzieci poznały znaczenie takich słów jak: „gotówka, przelew, bank, kredyt, barter, waluta”, a także różnice pomiędzy pieniądzem metalowym (moneta) a papierowym (banknot). Ponadto dzieci dowiadywały się skąd się wzięły pieniądze, jak w ciągu wieków ludzie rozliczali się pomiędzy sobą za dostarczone towary i wykonane usługi oraz jakie formy płatności dostępne są dzisiaj.

Dzieci rozwiązywały zadania i zagadki logiczne, uczestniczyły w zabawach ruchowych, a zwieńczeniem zajęć była nauka oszczędzania metodą „3 słoików”. Polega ona na tym, że do specjalnie przygotowanych trzech słoików dzieci wrzucają pieniądze przeznaczone na: pomaganie czyli zebranie pieniędzy na wsparcie dla osoby potrzebującej lub na upominek, oszczędzanie – zakup jakiejś dużej ważnej rzeczy (rower, telefon, wyjazd na wakacje) oraz środki przeznaczone na drobne codzienne wydatki.

Każdy z uczestników jako zadanie domowe musi z pomocą rodziców przygotować sobie takie słoiki
i spróbować zastosować metodę 3 słoików w praktyce. Ponadto jako zadanie dodatkowe każde dziecko ma przygotować projekt własnego niepowtarzalnego banknotu, który to projekt następnie powinno przesłać w formie zdjęcia do CRL. Projekty zostaną potem umieszczone na fanpage’u CRL, a „fejsbukowicze” będą mogli zagłosować i wybrać najładniejszy ich zdaniem banknot.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach i chętnie brały udział w grach i zabawach. Okazuje się, że temat oszczędzania nie jest im obcy, mają też pewne pojęcie na temat pieniędzy i ich wartości. Wiedzą, że odkładanie drobnych sum z kieszonkowego pozwoli im na zakup jakiejś wymarzonej zabawki. Problem czasem stanowi samo oszczędzanie wymagające silnej woli i dobrego planowania, ale im wcześniej dzieci nauczą się planowania wydatków – tym lepiej będą sobie radzić z tym
w dorosłym życiu.

Wszystkim uczestnikom: Kalince, Lence, Julce, Marysi, Igusi, Zosi, Oliwce, Nikoli I i Nikoli II oraz Szymusiowi – serdecznie dziękujemy za udział oraz gratulujemy wiedzy i aktywności! Życzymy również efektywnego oszczędzania w przyszłości!

Przeprowadzenie warsztatów „Od kieszonkowego do budżetu domowego” było możliwe dzięki współpracy i wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej – za co składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi placówki Pawłowi Górniakowi oraz pracownikom MBP.

 

To top