Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że 10 października 2023 r. uruchomiła nabór do konkursu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP. Etap I” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Celem programu jest wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) pomaga tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę, która pozwala wdrażać idee eko-projektowania oraz koncepcję 6R opartą na zasadach: odmów (refuse), ogranicz (reduce), używaj ponownie (reuse), naprawiaj (recover), oddaj do recyklingu (recycle), zastanów się, co możesz zrobić lepiej (rethink).
Wsparcie w ramach konkursu jest dwuetapowe i dotyczy opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji, a następnie jego wdrożenia w przedsiębiorstwie. W obecnym naborze dofinansowanie obejmuje projekty dotyczące przeprowadzenia audytu przedsiębiorstwa i opracowania modelu biznesowego w zakresie możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań GOZ.
W programie „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” dofinansowanie dotyczy zakupu usług doradczych, które są konieczne do opracowania wyżej wskazanego modelu biznesowego.
Dofinansowanie mogą otrzymać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub mazowieckim z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego.
Budżet konkursu wynosi 10 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania to 82 781 zł.
Wnioski można składać od 10 października do 19 grudnia 2023 r.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie Programu (TUTAJ)
Wyczerpywanie się zasobów surowców nieodnawialnych, wzrost ich cen oraz zależność od dostaw z zagranicy jest ryzykiem dla rozwoju gospodarczego oraz wyzwaniem w dążeniu do ochrony środowiska, w którym żyjemy. Z tego powodu, wspieranie transformacji gospodarki w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) jest niezbędnym elementem tworzenia niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki Polski.
Celem sprawdzenia obecnego potencjału przedsiębiorstwa w zakresie wprowadzenia rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym zainteresowani mogą wypełnić poniższą ankietę oceny potencjału GOZ w przedsiębiorstwie..
Wypełnienie ankiety pozwoli ocenić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo jest przygotowane do funkcjonowania w gospodarce o obiegu zamkniętym.
Źródło: parp.gov.pl