„Równe traktowanie w zatrudnieniu” – bezpłatne spotkanie informacyjne

W czwartek 7 grudnia odbyło się w Centrum Rozwoju Lokalnego bezpłatne spotkanie informacyjne „Równe traktowanie w zatrudnieniu”. Zostało ono zorganizowane przez CRL we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach w ramach cyklu „Lokalnie dla Biznesu”.

Spotkanie poprowadziła Pani Urszula Langer – Starszy Inspektor Pracy, ekspert i trener z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawa pracy i jego praktycznego stosowania.

W spotkaniu wzięli udział lokalni przedsiębiorcy oraz pracownicy jednostek budżetowych i instytucji rynku pracy. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się m. in.: kwestie dyskryminacji ze względu na płeć, dyskryminacji tzw. stanowiskowej, interpretacja decyzji pracodawcy jako wprowadzających nierówności wśród pracowników (np. płacowe, dostępu do szkoleń). Poruszono też kwestie związane z ogłoszeniami do pracy, w tym doboru kwalifikacji oczekiwanych od kandydatów. Pani Urszula Langer zwróciła tez uwagę na definicję dyskryminacji oraz mobbingu, czym się różnią oraz jakie to może mieć przełożenie na problem w relacjach pracownika z pracodawcą lub w stosunkach wewnątrzpracowniczych.

Uczestnicy dowiedzieli się też o najnowszych zmianach w kodeksie pracy dotyczących kwestii nierówności wprowadzonych w kwietniu br., m. ni. zmian warunków umowy na żądanie pracownika czy też kwestię tzw. „sygnalistów” i ich ochrony z w przedsiębiorstwie.

Uczestnicy mieli sporo praktycznych pytań dotyczących równego traktowania – w tym molestowania seksualnego, określania płci we wzajemnych relacjach (np. przypadek kiedy pracownik życzy sobie, aby był traktowany jako płeć odmienna w sytuacji, gdy nie podjął jeszcze tranzycji), zasad premiowania i nagradzania pracowników itd. – co świadczyć może o tym, że kwestia równości w zatrudnieniu to nadal poważny problem, a jak wskazała Pani Langer – pracodawcy w podobnych sytuacjach nadal popełniają wiele błędów, niezręczności – często bardziej wynikających z braku wiedzy niż działań rozmyślnych.

Informacje przekazane uczestnikom poparte były analizą aktualnego stanu prawnego w oparciu o ustawę i równym traktowaniu w zatrudnieniu wraz z praktycznym poradnictwem co do interpretacji lub skutków prawnych związanych z zapisami ustawy, także w świetle wprowadzonych w kwietniu br. poprawek.

Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza na kolejne bezpłatne spotkania informacyjne – kolejne już w najbliższy piątek 15 grudnia w godz. 09.00 – 14.00, a jego tematem będzie „Zachowanie przewagi konkurencyjnej dzięki zasobom ludzkim”. Poprowadzi je Pan  Zbigniew Brzeziński – ekspert w dziedzinie komunikacji i zatrudnienia, od 2008 r. związany z Publicznymi Służbami Zatrudnienia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy, więcej informacji na stronie internetowej (TUTAJ).

 

 

To top