EtnoPolska

 POPULARYZACJA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
 12.000.000 zł.

Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym, obejmujące działania na rzecz trwałości tradycji, w tym twórcze ich wykorzystanie. W ramach programu realizowane są inicjatywy dotyczące edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kto może złożyć wniosek ?
1. Organizacje pozarządowe.
2. Samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych).
3. Koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR).
4. Kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.
5. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego, z zastrzeżeniem, że na dzień składania wniosku działalność gospodarcza nie może być zawieszona.
Na co można uzyskać wsparcie ?
Przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, działania z zakresu edukacji regionalnej oraz upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności.
Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji
kulturowych, inspirować się nimi, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.
1. Działania popularyzujące żywe i zanikające zjawiska kultury ludowej, takie jak wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty.
2. Inicjatywy edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym lub nawiązujących do niego, takie jak warsztaty oraz kursy.
3. Organizacja szkoleń, konferencji poświęconych unikalnym zjawiskom kultury ludowej, a także współczesnym zjawiskom zachodzącym w kulturze wsi/folklorze miejskim wraz z utworzeniem archiwów folkloru, dokumentacji.
4. Zakup/wykonanie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych kultywujących i popularyzujących lokalne tradycje w dziedzinie folkloru: muzyki, tańca, śpiewu i obrzędowości.
5. Zakup/wykonanie i renowacja regionalnych strojów ludowych dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji, inspirować się nią, jak również ukazywać ją we współczesnych kontekstach.
W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.
Informacje dodatkowe:
Instytucją zarządzającą programem jest Narodowe Centrum Kultury (NCK).
Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
Cel: tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.
Program jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo odwołujące się do tradycji społecznych, kulturowych i religijnych różnych grup społecznych.
Istotnym elementem założeń jest twórcza i kreatywna integracja lokalnych oraz regionalnych środowisk zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, bezpośrednio z odbiorcami działań.
Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć jeden wniosek w ramach naboru.
Termin składania wniosków: 
16 stycznia 2025
 Więcej informacji pod linkiem: https://nck.pl/dotacje-i-stypendia/dotacje/programy-dotacyjne-nck/etnopolska/aktualnosci/etnopolska-2025-nabor-wnioskow
To top