Informujemy, że od 3 kwietnia Fundacja Rozwoju Regionu Rabka uruchamia kolejną turę naborów wniosków w programie „Wsparcie w starcie”. Program skierowany jest do osób zainteresowanych uruchomieniem własnej działalności gospodarczej, które mogą skorzystać z preferencyjnych niskooprocentowanych pożyczek w wysokości maks. 20 krotności przeciętnego wynagrodzenia. FRR Rabka jest operatorem, który realizuje program także na terenie województwa świętokrzyskiego.
Z pożyczki mogą skorzystać:
- bezrobotni,*
- poszukujący pracy, niezatrudnieni i niewykonujący innej pracy zarobkowej,*
- studenci ostatniego roku studiów, niezatrudnieni i niewykonujący innej pracy zarobkowej,*
- poszukujący pracy opiekunowie osób z niepełnosprawnością,*
- poszukujący pracy, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku o pożyczkę nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia.*
* z wyłączeniem cudzoziemców, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. h, ha, hb, k oraz m ustawy
Najważniejsze warunki do spełnienia przez Wnioskodawcę:
- w okresie 12 miesięcy (poprzedzających dzień złożenia wniosku) nie prowadził działalności gospodarczej oraz nie pozostawał w okresie zawieszenia,
- w okresie dwóch lat (przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę) nie był skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- na dzień składania wniosku nie posiada nieuregulowanych w terminie zobowiązań publicznoprawnych lub cywilnoprawnych
- siedziba firmy musi być zlokalizowana na terenie województwa świętokrzyskiego
Jaką kwotę pożyczki można otrzymać?
Maksymalna wartość pożyczki nie może przekroczyć 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które obowiązuje w dniu złożenia wniosku i obowiązującego w dniu podpisania umowy z pożyczkobiorcą.
Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w IV kwartale 2024 r. wynosi 8 477,21 zł, a więc maks kwota pożyczki to aktualnie 169 544,20 zł.
Maksymalny okres spłaty pożyczki – 7 lat, w tym możliwy okres karencji w spłacie kapitału do 12 m-cy.
- 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP – 0,58% (dotyczy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, a także pożyczki dla poszukujących pracy opiekunów osób z niepełnosprawnościami)
- 0,25 redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP – 1,45% (dotyczy pozostałych pożyczek)
Na co można otrzymać wsparcie finansowe:
Pożyczkę na samozatrudnienie można przeznaczyć na sfinansowanie wydatków niezbędnych do założenia firmy, m.in.:
- zakup środków trwałych oraz towarów na sprzedaż,
- zakup środka transportu,
- kosztów stałych związanych z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od dnia jej uruchomienia (pozyskanie lokalu)
UWAGA! Umowa pożyczki zawierana jest po rozpoczęciu prowadzenia przez pożyczkobiorcę działalności. Pożyczkobiorca podejmuje działalność na podstawie pozytywnej oceny wniosku o pożyczkę.
Umorzenia
Kapitał pożyczki można częściowo umorzyć (w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki) na wniosek pożyczkobiorcy, jednak pod warunkiem, że:
- prowadzi firmę przez minimum 12 miesięcy,
- nie zalega ze spłatą rat pożyczki.
Szkolenia i doradztwo
Na etapie wnioskowania o pożyczkę i w trakcie korzystania z przyznanego wsparcia można skorzystać z darmowych usług doradczych i szkoleniowych w zależności od indywidualnych potrzeb.
Zabezpieczenie pożyczki
Obligatoryjnym zabezpieczeniem spłaty i zwrotu pożyczki jest:
- weksel własny in blanco, i
- poręczenie dwóch osób fizycznych
W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego, zamiast poręczenia, może być ustanowione inne zabezpieczenie spłaty zaakceptowane przez partnera finansującego.
Więcej informacji na temat pożyczki oraz Regulamin i cała niezbędna dokumentacja, a także kontakt do biur Operatora dostępne jest na stronie internetowej FRR Rabka
Informujemy, iż pożyczek w programie „Wsparcie w starcie” udziela także Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR).