,,Dzisiaj uczeń, jutro przedsiębiorca!” – podsumowanie VI edycji warsztatów

Za nami szósta edycja warsztatów z przedsiębiorczości ,,Dzisiaj uczeń, jutro przedsiębiorca!” organizowanych przez Centrum Rozwoju Lokalnego pod Patronatem Artura Łakomca – Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. 26 marca 2026 r. w sali kinowo-widowiskowej Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się konferencja podsumowująca warsztaty w roku szkolnym 2025/2026.
Zajęcia skierowane były do uczniów klas ósmych ostrowieckich publicznych i niepublicznych szkół podstawowych. Przyświecały im następujące cele:
  • zdobycie przez uczniów podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości,
  • kształtowanie postaw przedsiębiorczych,
  • wsparcie w dokonywanych przez uczniów dalszych wyborach edukacyjno – zawodowych,
  • promocja pracy zespołowej,
  • promocja Ostrowca Świętokrzyskiego, jako miejsca dobrego do prowadzenia firmy.
Każda klasa brała udział w jednym warsztacie trwającym 4 godziny zegarowe, którego zakres tematyczny wyglądał następująco:
  • źródła pomysłów na biznes,
  • konstruowanie mini biznesplanu,
  • zalety i wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
  • ocena szans planowanej działalności gospodarczej,
  • źródła finansowania – środki na start.
Po zakończeniu warsztatów każda klasa wzięła udział w wizycie studyjnej w jednej z firm działających w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Sandomierskiej 26A w Ostrowcu Świętokrzyskim. Serdeczne podziękowania za gościnę dla:
  • Pana Damiana Nowaka, właściciela firmy PW ,,TS” Damian Nowak,
  • Panów Piotra Wesołowskiego i Piotra Ruszkiewicza z Zakładu Mechaniki Pojazdowej,
  • Pana Pawła Samsona, współwłaściciela firmy A&P Meble na Wymiar.
Podczas zajęć, w zespołach 4-5 osobowych, tworzone były przez uczniów mini biznesplany, czyli koncepcje na prowadzenie działalności gospodarczej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W szóstej edycji powstało ich aż 82, z czego do finały zakwalifikowanych zostało 5 najlepszych.
Podczas konferencji autorzy najlepszych pomysłów przedstawili je w zwięzłych, aczkolwiek efektownych prezentacjach, występując na scenie przed swoimi rówieśnikami, którzy wypełnili salę kinową i mocno dopingowali swoich kolegów i koleżanki. Występy młodych przedsiębiorczych oceniało jury w składzie:
  • Marcin Marzec, Dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego,
  • Adrian Murdza, Kierownik Biura Prezydenta, reprezentujący Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Pana Artura Łakomca,
  • Mariusz Łata, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, reprezentujący Starostę Ostrowieckiego Panią Agnieszkę Rogalińską,
  • Małgorzata Stafijowska, Radna Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • Artur Ćmikiewicz, Radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego,
  • Marcin Jabłoński, Starszy Cechu Ostrowieckich Rzemieślników i Przedsiębiorców, Radny Rady Powiatu Ostrowieckiego,
  • Marcel Langer, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta,
  • Sebastian Majewski, właściciel firmy BBS Bike,
  • Piotr Wesołowski, właściciel Mechaniki Pojazdowej,
  • Piotr Ruszkiewicz, wspólnik Mechaniki Pojazdowej,
  • Paweł Samson, współwłaściciel firmy A&P Meble na Wymiar.
Oto Laureaci i Wyróżnieni w konkursie na najlepszy mini biznesplan w roku szkolnym 2025/2026:
I miejsce:
Jagoda Borek, Kaja Taras, Zofia Wzorek oraz Jan Wilczyński z kl. 8a, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Liceum im. Stanisława Konarskiego za mini biznesplan pn. ,,Ice&Roll”
II miejsce:
Karolina Walczyk, Maja Dunal, Kacper Magierowski oraz Bartek Gębura z kl. 8a, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orląt Lwowskich w Ostrowcu Św. za mini biznesplan pn. ,,Ciasteczka bez mleczka”
III miejsce:
Emilia Bukała, Nela Łakomiec, Hanna Góraj oraz Stanisław Walczyński z kl. 8a, Katolicki Zespół Edukacyjny w Ostrowcu Św. za mini biznesplan pn. ,,KOSZEX”
I wyróżnienie:
Wiktoria Dzioba, Nadia Trabelsi, Antonina Kolasa oraz Nikodem Wiśnios z kl. 8a, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim za mini biznesplan pn. ,,Psieczkole”
II wyróżnienie:
Vanessa Kustra, Amelia Bąk, Fabian Serafin oraz Aleksander Cichociński z kl. 8c, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowcu Św. – PSP nr 5 za mini biznesplan pn. ,,AlkoSTOP”
Dodatkową nagrodę, ufundowaną przez Starostę Ostrowieckiego Panią Agnieszkę Rogalińską, otrzymał zespół z kl. 8a z PSP14 za projekt ,,Ciasteczka bez mleczka”
Wszystkim Laureatom i Wyróżnionym serdecznie GRATULUJEMY!
Podziękowania kierujemy dla dyrekcji publicznych i niepublicznych szkół podstawowych za zgłoszenie uczniów klas ósmych do udziału w warsztatach ,,Dzisiaj uczeń, jutro przedsiębiorca!”
Dziękujemy wspaniałym opiekunom poszczególnych zespołów zakwalifikowanych do finału, którzy włożyli wiele pracy i serca, aby młodzież wypadła jak najlepiej. Dziękujemy Paniom: Ani Kosiarz, Beacie Dąbrowskiej, Katarzynie Dygas, Anecie Jary oraz Anecie Jędrzejewskiej
Za- jak zwykle- profesjonalną współpracę dziękujemy Miejskiemu Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
To top