Celem programu jest zachęcenie młodzieży i osób pracujących z młodzieżą do realizacji wspólnych polsko-litewskich działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.
Czas trwania projektu:
1.04-31.10.2024.
Od 4 do 7 dni, z wyłączeniem podróży. Dzień przyjazdu i wyjazdu uczestników można zaliczyć do programu (a tym samym do dofinansowania), ale musi w nim wystąpić minimum jedno działanie merytoryczne.
Partner zagraniczny:
TAK
Składanie wniosków przez internet:
TAK
Kto może złożyć wniosek ?
Organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i publiczne (z wyłączeniem podmiotów komercyjnych), których działalność skierowana jest do młodzieży.
Takie same zasady mają zastosowanie wobec litewskiej organizacji partnerskiej.
Na co można uzyskać wsparcie ?
Polsko-litewskie projekty młodzieżowe:
– wymiany młodzieżowe,
– szkolenia, seminaria, wizyty studyjne, spotkania, konferencje,
– projekty informacyjne.
Działania można realizować w ramach dwóch niezależnych formatów:
Format 1: Wymiany młodzieży polskiej i litewskiej.
Format 2: Szkolenia, seminaria, spotkania, konferencje, wizyty studyjne, projekty informacyjne, w tym publikacje.
Wszystkie projekty dofinansowane w ramach Funduszu powinny opierać się na corocznych priorytetach.
Priorytety w roku 2024:
- Propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską.
- Polska i Litwa razem w UE i NATO. Obchody rocznicowe przystąpienia Polski i Litwy do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
- Popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz miejsc w Polsce i na Litwie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Wspieranie zainteresowania młodzieży polskiej i litewskiej historią obu narodów.
– Promowanie wspólnego dziedzictwa historycznego w związku z 455. rocznicą Unii Lubelskiej.
– Promowanie wspólnego dziedzictwa historycznego w związku z 230. rocznicą Insurekcji Kościuszkowskiej.
– Promowanie wspólnego dziedzictwa historycznego w związku z 30. rocznicą Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską.
- Propagowanie sportu i postaw sportowych oraz wiedzy na temat polskiego i litewskiego ruchu olimpijskiego wśród młodzieży (w kontekście Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 r. oraz w stulecie debiutu Polski i Litwy podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku).
Składany projekt musi opierać się na jednym, wybranym przez wnioskodawcę, priorytecie.
Informacje dodatkowe:
Organizatorem programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Cel: zachęcenie młodzieży i osób pracujących z młodzieżą do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.
Uczestnicy projektów: młodzież i osoby pracujące z młodzieżą. Priorytetowo traktuje się projekty włączające w inicjatywy młodzież z mniejszymi szansami.
Wiek uczestników: 13-30 lat z wyjątkiem liderów i opiekunów.
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w ramach tego samego formatu.
Liczba wszystkich uczestników: 10-24, w tym nie więcej niż 4 opiekunów (liczby przedstawiają sumę uczestników z obu krajów).
Miejsce realizacji działań: Polska lub Litwa (nie ma możliwości podróżowania pomiędzy krajami w trakcie jednego projektu).
Po otrzymaniu dofinansowania beneficjentom wypłaca się 90% otrzymanego dofinansowania. Pozostałe 10% wypłaca się po rozliczeniu projektu.
Polskie organizacje powinny występować o dofinansowanie do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, litewskie – do Departamentu ds. Młodzieży przy Ministerstwie Opieki Socjalnej i Pracy na Litwie.
Termin składania wniosków:
31 stycznia 2024
Więcej informacji pod linkiem: https://wymianymlodziezy.frse.org.pl/zasady-konkursu-wnioskow-polsko-litewskiego-funduszu-wymiany-mlodziezy-na-rok-2024/
—