Wizyta w Inkubatorze Nowych Technologii w Mielcu

W piątek 19 kwietnia 2024 r. pracownicy Centrum Rozwoju Lokalnego wraz z delegacją Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim na czele z wiceprezydentem Krzysztofem Kowalskim wzięli udział w wizycie studyjnej w Inkubatorze Nowych Technologii IN-TECH w Mielcu. Inkubatory Nowych Technologii IN-TECH działają w ramach Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu, a powstały we współpracy z Gminą Miejską Mielec i funkcjonują  w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Mielec”.

Podczas wizyty była okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem Inkubatora IN-TECH – w tym: ofertą dla przedsiębiorców, warunkami najmu lokali, rozwojem i rozbudową Inkubatora oraz kwestiami związanymi z codziennym funkcjonowaniem obiektów. Gospodarzami spotkania byli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Mielcu na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Adrianą Miłoś, a także Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z Prezesem Łukaszem Gajdowskim oraz wiceprezesem MARR Antonim Górskim.

W krótkiej prezentacji przedstawiona została historia i teraźniejszość INT, a także kolejne perspektywy rozwoju obiektu, co odbywa się przy ścisłej współpracy z władzami miasta, które nie tylko nadzorują działalność INT, ale także aktywnie uczestniczą w realizacji kolejnych przedsięwzięć związanych z działalnością, rozwojem i promocją Inkubatorów. Oczywiście – problemy takie jak odpływ mieszkańców z miasta nie ominęły też Mielca, ale jak zaznaczyli gospodarze spotkania właśnie działalność Inkubatorów wpłynęła też na przyciągnięcie osób z innych miast, które inwestują we własny biznes i korzystają z udzielonego wsparcia i pomocy.

Głównym punktem programu było zwiedzanie funkcjonujących w ramach Inkubatora budynków IN-TECH 1, IN-TECH 2 i Mieleckiego Inkubatora Przedsiębiorczości (MInP) oraz rozmowy z działającymi w nich przedsiębiorcami. Zwiedziliśmy m. in. zakład produkcji luster, firmę produkującą urządzenia do sterylizacji pomieszczeń, przedsiębiorstwa wykonujące usługi spawalnicze czy też  obróbkę mechaniczną elementów metalowych. Wielu z nich to firmy, które realizują innowacyjne pomysły, wprowadzają na rynek zaawansowane technologicznie rozwiązania (roboty, urządzenia cyfrowe, wyposażenie biur i mieszkań). Zaczynali jako startupy przy wydatnym wsparciu MARR, które od ponad 30 lat zarządza Inkubatorem Nowych Technologii oraz pozyskuje środki zewnętrzne na finansowanie kolejnych pomysłów i powstawanie nowych innowacyjnych przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w postaci prototypowni i laboratorium wzorcującego wykonującymi usługi m. ni. skanowania 3D, druku wieloformatowego czy pomiarów z wykorzystaniem urządzeń CNC.

Wizyta okazała się bardzo pouczająca, zwłaszcza pod kątem stwarzania warunków do rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności i wdrażania nowych technologii. Dobitnie wykazała, że właściwa współpraca instytucji wsparcia biznesu, władz samorządowych połączona z atrakcyjną ofertą mobilizuje do działania i aktywności osoby przedsiębiorcze, co korzystnie przekłada się na rozwój ekonomiczny lokalnych społeczności.

To top