Trwają zapisy na udział w działaniach realizowanych w ramach Programu „GOZ – to sie opłaca”. Pod koniec roku 2023 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła konkurs na wyłonienie podmiotów, które będą te działania realizować w formie projektów skierowanych do przedsiębiorców z terenu całego kraju. Program ten – finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) – ma zadanie wspierać przedsiębiorców pragnących aktywnie uczestniczyć w transformacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) inaczej zwana gospodarką cyrkularną (Circular Economy) – to model gospodarczy i biznesowy przyszłości, w którym zasoby krążą w zamkniętym obiegu, sprzyjając minimalizacji zużycia surowców oraz powstawania odpadów. Celem gospodarki obiegu zamkniętego jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Tworzy ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji.
– Działanie gospodarki o obiegu zamkniętym jest stosunkowo proste, ale wymaga od poszczególnych firm mądrego projektowania procesu produkcji.
– GOZ to taka gospodarka, w której –z definicji – odpady nie występują. Każdy materiał jest bowiem traktowany jako surowiec do ponownego wykorzystania.
– Idea GOZ jest oparta m.in. na hierarchii postępowania z odpadami i zasadzie „6R”. Jej istotą jest projektowanie procesów produkcyjnych, usług oraz wykorzystania energii tak, by wyeliminować bądź możliwie jak najbardziej zminimalizować marnotrawstwo.
– Jak sama nazwa wskazuje, obieg zamknięty oznacza, że surowce zamiast być wyrzucane i składowane bądź spalane, powinny być zawracane do ponownego użytku, a produkty wykorzystywane możliwie wielokrotnie, jak np. w systemach kaucyjnych.
Takie działanie pomaga tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę wdrażającą idee eko – projektowania oraz koncepcji 6R opartej na zasadach:
- Refuse – odmawiaj, czyli nie kupuj tego, co przyczynia się do zwiększania ilości odpadów w twoim otoczeniu, np. warzyw czy owoców pakowanych w plastik czy też tanich t-shirtów. W ten sposób jako konsumenci dajemy sygnał producentom, na czym naprawdę nam zależy.
- Reduce – ogranicz, czyli nie kupuj tego, co tak naprawdę nie jest Ci potrzebne.
- Reuse – używaj ponownie, wymieniaj się i przekazuj niepotrzebne rzeczy komuś, kto może ich potrzebować, zastanów się, czy nie mogą pełnić innej funkcji. Szukając czegoś nowego zastanów się, czy nie lepiej zdecydować się na rzecz z drugiej ręki.
- Repair – naprawiaj, nie wyrzucaj od razu lekko uszkodzonej rzeczy, być może uda się ją naprawić i posłuży ci przez kolejne lata.
- Recycle – oddaj do recyklingu, segreguj odpady i przyczyniaj się do przetwarzania surowców wtórnych np. szklanych butelek.
- Rethink – zastanów się co możesz zrobić lepiej.
W ramach konkursu można skorzystać z usług 8 podmiotów oferujących szkolenia (część z nich już prowadzi nabory):
- CERTES Sp. z o.o.: nabór w projekcie „GO!Z – Wejdź na wyższy poziom biznesu” trwa do 30 września 2026 r.
- Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego Spółdzielnia: przyjmowanie wniosków w programie „GOZ – naturalny wymiar biznesu” trwa do 10 grudnia 2026 r. (lub do wyczerpania miejsc).
- Wielkopolska Grupa Prawnicza Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp. k.: nabór do inicjatywy „Przedsiębiorcy kompetentni w GOZ” trwa do 31 grudnia 2026 r.
- ADN Akademia Biznesu Sp. z o.o.: nabór do „Profesjonalne kadry GOZ” rozpoczyna się 21 maja 2024 r. i potrwa do 31 października 2026 r.
- Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych Sp. z o.o.-Sp.k.: nabór do programu „GOZ – Nowe perspektywy dla biznesu” rozpoczyna się 6 maja 2024 r. i potrwa do 30 listopada 2026 r.
- ICVC Certyfikacja Sp. z o.o.: nabór „Gospodarka obiegu zamkniętego – nowe możliwości dla biznesu” rozpoczyna się 15 kwietnia 2024 r. i potrwa do 30 listopada 2026 r.
- HRP GRANTS Sp. z o.o.: przyjmowanie wniosków w naborze „Przepis na rozwój – czas na niskoemisyjną GOZpodarkę” rozpoczyna się w maju 2024 r. i potrwa do 31 grudnia 2026 r.
- Krajowa Izba Gospodarcza: nabór do „Akademia GOZ” rozpocznie się 6 maja 2024 r. i potrwa do 31 grudnia 2026 r.
Ścieżka udziału w projekcie:
- Przedsiębiorca zgłasza się do wybranego podmiotu oferującego szkolenia składając odpowiednią dokumentację.
- Podmiot realizujący szkolenia weryfikuje dokumentację i dokonuje zakwalifikowania firmy do projektu
- Przedsiębiorca wypełnia odpowiednią ankietę, która ma na celu zakwalifikowanie go do odpowiedniej ścieżki szkoleniowo – doradczej
- Przedsiębiorca kieruje wybranych pracowników na szkolenia oraz doradztwo poszkoleniowe.
Więcej informacji na temat udziału w projekcie oraz samego Programu Gospodarki Obiegu Zamkniętego znaleźć można na stronach internetowych podmiotów realizujących szkolenia oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.