Wsparcie dla przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków europejskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje możliwość wsparcia przedsiębiorców w pozyskaniu środków z Funduszy Europejskich. Przygotowane zostały narzędzia informatyczne, które oferują pomoc każdemu, kto pragnie rozwijać swoją firmę, podążać ścieżką innowacji, eksplorować rynki zagraniczne lub nawiązywać współpracę z jednostkami naukowymi.

Przedsiębiorcy zyskują ułatwiony dostęp do funduszy europejskich za sprawą bezpłatnych usług informacyjnych: Innopoint, STEP i Innovation Coach.

  • Innopoint 

Innopoint to innowacyjny system obsługi informacyjnej, zaprojektowany specjalnie dla przedsiębiorców zainteresowanych uczestnictwem w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Współpracuje z Głównymi Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w każdym województwie oraz Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Doświadczeni konsultanci ds. funduszy europejskich są dostępni, aby udzielić szczegółowych informacji na temat różnych form wsparcia oferowanych w ramach FENG.

Innopoint składa się z dwóch głównych elementów:

  1. Ankiety potrzeb przedsiębiorcy: po wypełnieniu ankiety przedsiębiorca otrzymuje spersonalizowane informacje o dostępnych instrumentach FENG, dopasowanych do jego konkretnych potrzeb. Spotkanie w wybranym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich można umówić za pomocą formularza rezerwacji konsultacji.
  2. Infolinii dostarczającej podstawowe informacje na temat całej oferty FENG. Infolinia, wspomagana przez nowoczesne technologie i sztuczną inteligencją, oferuje nie tylko wsparcie doświadczonych konsultantów, lecz także interakcję z wirtualnymi asystentami. Chatbot odpowie na pytania w formie pisemnej, podczas gdy voicebot będzie dostępny do rozmów w formie głosowej.
  • STEP

STEP, adresowany do tych, którzy mają kreatywne pomysły na projekty związane z badaniami, rozwojem nowych produktów, technologii lub ekspansją na nowe rynki, oferuje indywidualne wsparcie. Poprzez wypełnienie formularza na stronie www.step.gov.pl, przedsiębiorcy mogą opisać swój pomysł. W ciągu kilku dni eksperci ocenią jego zgodność z dostępną ofertę funduszy europejskich. Jeśli pomysł wpisuje się w program, przydzielony zostanie doradca, który pomoże w identyfikacji źródeł finansowania z UE, wskaże konkretne nabory oraz wspomoże w precyzyjnym określeniu celów i założeń projektu.

  • Innovation Coach

Dla osób, które nie mają jeszcze pomysłu i dopiero myślą o wprowadzeniu innowacji do swojego przedsiębiorstwa, dostępny jest Innovation Coach. Oferuje on szeroki wachlarz usług, w tym: dni otwarte, konsultacje z ekspertami UE, coaching innowacji oraz warsztaty, których celem jest wsparcie firm w identyfikacji potrzeb, analizie otoczenia gospodarczego oraz stworzeniu modeli finansowych. Usługa coachingu kończy się opracowaniem rekomendacji dla przedsiębiorstwa, obejmującej pomysł na implementację innowacji i sposób finansowania z funduszy europejskich.

Inicjatywy te oferują spersonalizowane wsparcie dzięki ocenie projektów przedsiębiorców pod kątem szans na uzyskanie dofinansowania w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Eksperci z doświadczeniem w obszarze funduszy unijnych zapewniają kompleksową pomoc, co sprawia, że wsparcie jest łatwiej dostępne dla przedsiębiorców, którzy mają kreatywne i innowacyjne pomysły.

Więcej informacji znajduje się na stronach Funduszy Europejskich poświęconych inicjatywom Innopoint,  STEP oraz Innovation Coach.

  • Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich

Sprawdzone i szczegółowe informacje na temat wsparcia unijnego można uzyskać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, które znajdują się w całej Polsce. Pomoc, którą oferują pracownicy punktów, jest całkowicie bezpłatna. Eksperci udzielają szczegółowych wyjaśnień dotyczących procesu składania wniosku o wsparcie, informują, jakie dokumenty są niezbędne, jak prawidłowo wypełnić formularz, jakie zasady obowiązują przy korzystaniu z dostępnej pomocy oraz jak dokonać późniejszego rozliczenia.

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich są dostępne dzięki specjalnie przygotowanej wyszukiwarce, co ułatwia przedsiębiorcom znalezienie najbliższego punktu. Dodatkowo osoby, które mają pytania czy wątpliwości, mogą bezpośrednio skontaktować się telefonicznie lub mailowo z ekspertami.

Przedsiębiorcy z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego oraz powiatu ostrowieckiego mogą kontaktować się z Lokalnym Punktem Informacyjnym FE mieszczącym się w Sandomierzu, natomiast w kwestiach dotyczących środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego doradztwem i wsparciem służy Punkt Informacyjny RPO w Skarżysku-Kamiennej. Dane kontaktowe do obydwu punktów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach (TUTAJ)

Zainteresowani przedsiębiorcy mogą też brać udział w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych i szkoleniach, dostępnych na stronie Funduszy Europejskich w sekcji „Szkolenia i konferencje”.

 

To top